Il festaiolo

thumb|right|250px|Andrea Mantegna: Mantovský dvůr, detail (1471-74) Il festaiolo byl v renesanční Itálii významným člověkem, jeho poslání bylo velice důležité a také náležitě oceňované. Byl totiž odpovědný za to, čeho si Italové nesmírně považovali - za zdárný a velkolepý průběh slavností.

Il festaiolo vytvářel návrhy kostýmů, dekorací a rekvizit, režíroval a řídil celou slavnost, sestávající z výstupů tanečních, divadelních, různých efektních a neobvyklých atrakcí. Dobrý festaiolo musel mít nadání výtvarné i technické, musel mít originální nápady a bohatou fantazii, které nebránil v rozletu. Konkrétní realizací samozřejmě pověřoval jiné.

A tak ani nepřekvapí, že Leonardo da Vinci získal ve službách milánského vladaře Lodovica Sforzy první úspěch a uznání nikoli jako malíř, ale jako il festaiolo - bylo to při svatbách Lodovicova synovce, vévody Gian Galeazza s Isabellou Aragonskou a samotného Lodovica s Beatricí d'Este. Konkrétní provedení tanců na těchto slavnostech měl ovšem na starosti taneční mistr.

Kategorie: Enc-Quattrocento | Encyklopedie