Výuka tance - Empír

 

Tance z doby Napoleona, Jane Austen, Johanna Wolfganga Goetha...

Společenský taneční repertoár z přelomu 18. a 19. století je velmi pestrý a zajímavý. Ne jedné straně přebírá některé formy z předchozích období baroka a rokoka a přetváří je podle vlivů současné módy, zároveň vznikají nové tance a po Evropě se jako novinky úspěšně šíří tance doposud tančené jen v určitých zemích – ze střední Evropy valčík, z Polska polonéza a mazur(ka)...

V oblibě stále zůstávají tance navazující anglické country dances ze sbírek pánů Playfordů a jejich následovníků.1) Tance tohoto typu byly ovšem dobře známy i na kontinentu – contre-danses, hlavně forma progresivních (prostupových) kolonových tanců zvaných anglaiseecossaise, tento typ např. nemohl chybět na vídeňských bálech. Tam se také běžně tančily tzv. Kontratänze, ovlivněné anglickými choreografiemi, k nimž komponovali hudbu i renomovaní skladatelé, včetně W. A. Mozarta.

Ländler – jedna z typických figur

Oblíbené bylo i kruhové uspořádání tanců. Koncem 18. století začíná být dříve oblíbený cotillion pro 4 páry nahrazován módní čtverylkou (quadrille), která v této době zahájila svou triumfální pouť. Na přelomu  18. a 19. století se ovšem čtverylka ještě netančila v ucelené sestavě 5-6 částí, jak ji známe z pozdějších desetiletí 19. století.

Zajímavý je přínos zemí dnešního Rakouska, kde se hodně využíval třídobý rytmus. Velmi populární byl Ländler, (někdy zaměňovaný s termínem Deutscher Tanz), v němž nacházíme odkaz barokní allemande (figury podtáčení a splétání rukou) i německých lidových tanců, stejně jako zřetelný vývoj k charakteristickému točivému pohybu valčíku. Ten se ve Vídni prosadil už v 80. letech, evropskou slávu získal po Vídeňském kongresu (1814-1815).

Hlavním tématem mých výukových kurzů a seminářů jsou:
"módní" country dancescontre-danse z anglických, francouzských a německých sbírek;
třídobé tance střední Evropy – Ländler a raný valčík;
kruhové tance a kontratance různých evropských zemí,
k nimž lze zařadit i cotillion a některé části francouzské čtverylky.

Vycházím přitom z četných dochovaných dobových tanečních sbírek a pramenů, především středoevropské provenience.

Hana Tillmanová

Zpět na výuka tance.

1) V období regency vznikalo velké množství módních country dances, běžně (několik desetiletí) vydávaných tiskem v laciných edicích jako např. Twenty Four Country Dances for the Year 1799.