Aktuality

6. května 2009

Tančírna - zábavné taneční odpoledne a příležitost k osvojení a procvičení základního tanečního repertoáru ve sféře historického tančení.
Konat se bude 13. června 2009 v KD Krakov, podrobnosti zde: Krakovská historická tančírna.

17. března 2009

Chystám na duben další taneční seminář, nazvaný Renesanční taneční, věnovaný základním tancům období pozdní renesance, tedy 16. století. Seminář proběhne 18. dubna 2009 v KD Krakov.

19. ledna 2009

Další taneční seminář, nazvaný Noha ve vzduchu, který se bude věnovat zábavným společenským tancům období renesance. Seminář proběhne 28. února 2009 v KD Krakov.

Pro milovníky neformálních tancovaček je tu jedna lahůdka: Tancovačka s Riccardem, která se bude konat v neděli 1. února 2009, rovněž v KD Krakov.

15. prosince 2008

Vzrůstající zájem o galliardu mě přiměl uspořádat taneční seminář, zaměřený na základy tohoto atraktivního tance. Seminář proběhne 31. ledna 2009 v KD Krakov.

26. května 2008

Na podzim chystám seminář pro ty, kteří se chtějí od začátku a důkladně seznámit s italským stylem tance 16. století:
Cinquecento - základy tanečního stylu

16. března 2008

Třetí Historická tančírna proběhne opět v Karlínském spektru, 19. dubna 2008.

25. února 2008

Další, tedy druhá Historická tančírna proběhne opět v Karlínském spektru 1. března 2008.

29. ledna 2008

Spolu se souborem Alla Danza jsme se pustili do projektu Historických tančíren, které mají za cíl rozšířit mezi lidmi taneční repertoár využitelný pro společné tancování v historickém duchu.
První tančírna se uskuteční 9. února 2008, podrobnosti v tanečním salónu.

6. ledna 2008

Spolu s Alla Danzou a Společností pro starou hudbu chystáme Historický ples na Vyšehradě, kde se pouze za doprovodu živých kapel budou tančit dobové tance - v této sféře unikátní projekt. Ples se uskuteční v sobotu 19.ledna 2008, podrobnosti v tanečním salónu.

19. listopadu 2007

Postupně probíhají další zvelebovací práce v jednotlivých kategoriích - korektury Negriho tanců a doplňování regolí do kategorie Negri - Regole 2.

11. září 2007

Chystám seminář věnovaný anglickým tancům pozdní renesance (sbírky Inns of Court) a raného baroka (kontratance podle Johna Playforda).
Seminář proběhne 20. října, podrobnosti a přihlášku najdete v tanečním salónu.

14. července 2007

Přibyla nová kategorie nazvaná Enc-Cinquecento.
Jak už název napovídá, jde o encyklopedický přehled výrazů a hesel, které souvisejí s italským stylem tance 16. století.

15. června 2007

Tak jsem si konečně vzpomněla, že tu chybí informace o tom, že došlo ke zrušení fóra historického tance, které jsme měli společné s Mikulášem Bryanem. Byla to forma, která mi po čase přestala vyhovovat, neboť společnou věc nemohou úspěšně dělat dva lidé s natolik odlišnými názory a postoji. Mikuláš má vlastní fórum http://forum.rond.cz/ a já zkouším novou formu http://salon.tillwoman.net/, vlevo v menu pod názvem Taneční salón.

8. května 2007

Dnešním dnem byla dokončena i kategorie Nobiltà - tance. Máme tedy už do češtiny přeloženy všechny tance Carosa a Negriho, celkem je jich 173. Materiálu k rekonstrukcím je více než dost.

31. března 2007

Dnes byla dokončena kategorie Negri - tance vložením posledních dvou přeložených tanců - Tordiglione Nuovo a Canario.

4. března 2007

Kategorie Il Ballarino - tance je úplná a obsahuje překlady všech tanců. Dnes jsem vložila poslední tanec - Furioso.

19. února 2007

Stručně: počet tanců v kategorii Il Ballarino - tance - 78 z celkového počtu 81.
Počet tanců v kategorii Nobiltà - tance - 23 z celkového počtu 49.
Počet tanců v kategorii Negri - tance - 36 z celkového počtu 43.

26. prosince 2006

Pustila jsem se do Carosova díla Nobiltà di Dame (opět s využitím transkripce na stránkách Grega Lindahla), neboť si pokyny mistrů potřebuji neustále porovnávat. Pokud si chcete porovnat také, můžete se podívat do dvou nových kategorií: Nobiltà - Regole a Nobiltà - tance. V obou rozvážným tempem cosi přibývá.

Kromě toho jsem pořídila ještě jednu kategorii, věnovanou spíš těm, co by si rádi připomněli ten či onen tanec, který si zarejdili někde na historické tancovačce. Tato kategorie, Tancování, proto slouží především jako paměťová pomůcka!

20. listopadu 2006

Nejvýraznější aktualitou je to, že dělám spoustu jiných věcí, samozřejmě týkajících se tance, a proto zapomínám psát něco do aktualit. A začínám uvažovat, jestli má vůbec smysl něco sem psát, když žhavé novinky se stejně propírají na fóru.

Tak aspoň upozorním, že kategorie Il Ballarino - tance je zaplněná ze tří čtvrtin (61 přeložených tanců) a já je teď postupně probírám a provádím korektury. To byste nevěřili, jaká je to zábava!

22. září 2006

Letošní podzim bude bohatý na zajímavé taneční akce, především výukové semináře. Podrobnosti sem psát nebudu, akce jsou vyhlášeny na tanečním chatu - moje modrá verze nebo Mikulášova zelená verze - i s bohatou diskusí k tématům.

A průběžně, pomalu a jistě přibývají další další překlady do kategorií označených Negri.

27. srpna 2006

Po dlouhém váhání jsem se rozhodla změnit názvy kategorií týkajících se Negriho sbírek. Původně byly nazvané Inventioni, ale pak mi došlo, že s určitostí nemůžu tvrdit, že překládám regole a tance zrovna z této sbírky, protože při přikládání vycházím z kopie a přepisu uveřejněných na stránkách Grega Lindahla a ten u uveřejněných textů uvádí názvy obou sbírek s tím, že jde o jejich kombinaci a že druhá (Nuove Inventioni di Balli) obsahuje téměř všechny strany té první (Le Gratie d'Amore). Je tedy hodně pravděpodobné, že se obě sbírky v podstatném shodují, ale znáte to - dokud nemáte obě v ruce a neporovnáte si je stranu po straně… Takže nakonec pojmenovávám kategorie po autorovi, výhodou je, že je to i srozumitelnější a kratší. Zato přesměrovat všechny ty odkazy… :-)
Dokončila jsem překlad regolí z Trattato Terzo - kategorie Negri - Regole 3 a zahájila jsem práce na kategorii Negri - Regole 2. A taky přibylo pár tanců u Carosa Il Ballarino - tance i Negriho Negri - tance.

12. července 2006

Kategorie Inventioni - tance se postupně rozrůstá, právě teď počet přeložených a uveřejněných popisů tanců dosáhl poloviny. Ušetřím vás počítání v tom horku: teď je jich uveřejněno dvaadvacet z celkového počtu 44.
A já si dám pauzu, aspoň co se Negriho týče.

22. května 2006

Do kategorie Il Ballarino - tance přibylo 13 přeložených tanců, pustila jsem se do dalších kategorií věnovaných Negriho sbírce Nuove Inventioni di Balli. Jde o překlady regolí z třetího traktátu sbírky - kategorie Inventioni Regole 3 (na regole z druhého traktátu si ještě nějakou dobu počkáme) a překlady popisů tanců - kategorie Inventioni - tance.

24. dubna 2006

Dokončen překlad regolí z Carosovy sbírky Il Ballarino, tedy až na jednu regoli (35), která sice jazykově podlehla, ale co se smyslu týče, úspěšně vzdoruje. Nicméně pro tuto chvíli pokládám kategorii Il Ballarino - Regole za ukončenou. Uf. První.

14. dubna 2006

Výraznou novinkou je znovuzavedení diskuzního fóra na těchto stránkách - v nabídce vlevo. Přesněji umožnění přístupu na zrenovované Mikulášovo fórum s novou grafickou podobou, která je z Púa přístupná už pár dní, moje podoba v modrém ladění byla zprovozněna před chvílí.
Za tuto podobu a veškeré příjemné služby s ní spojené děkujeme Jerrymu, tvůrci mých stránek.
Díky, Jerry!
Můžete si tedy vybrat, jestli radši modrou, nebo zelenou :-)

11. dubna 2006

Tak máme za sebou první důstojné setkání různých skupin historického tance. Soutěž Jílovské zlato, která se konala v sobotu 8. dubna se opravdu vydařila.
Napsala jsem k tomu pár postřehů a dojmů na Púovské diskuzní fórum, tak doufám, že se do diskuze zapojí i další - diváci, soutěžící i ti, co tam nebyli, a rádi by třeba věděli, oč tam šlo a jak to šlo.

11. března 2006

Proběhla první revize hesel encyklopedie, která odstranila největší dosavadní nepřesnosti a zajistila pokud možno spolehlivé fungování a propojení odkazů. Přestože jsem tak trochu doufala, že jedna revize bude stačit, opak je pravdou. Je poněkud legrační, že kdykoli si přesněji ověřím fakta k heslu, které mi začalo připadat poněkud pochybné, vždycky objevím nějaká nová fakta, která mi zpochybní jiné heslo, k němuž jsem doposud chovala důvěru. Proto v současné době probíhá druhá revize hesel, zaměřená hlavně na jejich obsah, a netroufám si odhadnout, kdy bude hotová.
Občas i přibude nějaký ten přeložený tanec do kategorie Il Ballarino - tance.

2. března 2006

Nejdůležitější současnou novinkou je probíhající rekonstrukce encyklopedie. Většina hesel už prošla důkladnou revizí a mnohá i velikou proměnou. Ačkoli encyklopedie ještě zdaleka není ve stavu, do jakého ji chci dostat, už teď je mnohem lepší, než dva roky stará verze. A bádá se dál a přicházejí nové poznatky, proměna pokračuje a pokračovat bude.

Za vnější podobu stránek moc a moc děkuji Jerrymu. Jeho zásluhou nová verze nabízí služby, kterých stará nebyla schopná - např. vyhledávání, a také je mnohem pohodlnější pro editování. Vy, co sem koukáte, to sice nepoznáte, ale já si to nemůžu dost vynachválit.

Další novinkou je zařazení toho, co jsem zatím přeložila a zrevidovala z Carosovy taneční sbírky Il Ballarino. I sem budou hesla přibývat.

O znovuzavedení diskuzního fóra neuvažuji, mezitím vzniklo jiné na stránkách Mikuláše Bryana - tam pravidelně koukám a přispívám. Doporučuji těm, kteří si se mnou chtějí podebatovat o čemkoli, co se týká starého tance, nebo se na cokoli z této oblasti zeptat. Kromě toho Mikuláš přeložil do češtiny kus Orchésographie a spisů o basse dances (tamtéž pod heslem Tanec) a vytvořil podrobný přehled starých tanečních sbírek - doporučuji.

Popovídat si se mnou můžete třeba i na Českém šermu, i tam nahlížím denně. Také na šermu v článcích najdete moje povídání O středověkém tančení.