Plesy k 19. století

Ples Na Marjánce, Praha 15.2.2020

S Pavlem Jiráskem a hudebním souborem Fragium 16 pořádáme plesy s repertoárem tzv. dlouhého 19. století, tedy od empíru po secesi. Důraz klademe na repertoár český a středoevropský, ve výběru tanců i hudby.

REPERTOÁR
Ačkoli móda 19. století se výrazně proměňovala a přinášela novinky v oblasti odívání i tanců, na rozdíl od šatů ale mnohé z tanců z módy nevyšly a udržely si oblibu velmi dlouho. Proto je "devatenáctkový" taneční repertoár nesmírně pestrý: jednak ve velké míře využívá párové tance v objetí (valčík, polka, kvapík...), zároveň zachovává tradiční skupinové formy v kolonách a čterylkách (Quadrilles), a zařazuje i vyloženě zábavné taneční kousky tančené ve skupinách. V 19. století se lidé na bálech chtěli tančením bavit a na repertoáru je to znát.

Na bálech dlouhého 19. století kterých si tedy můžete zatančit nejen polonézu, valčík, kvapík či polku, ale také se přiučit jednoduchým skupinovým kolonovým a čtverylkovým tancům, které jsou vysvětlovány přímo na místě.
Znalci se mohou zapojit do populárních dobových čtverylek – zařazujeme Dvořanku podle Karla Linka, Francouzskou čtverylku a (Českou) Besedu.

Ples v Kavárně Pošta, Liberec 23.3.2019

A v neposlední řadě se můžeme potěšit krásnou hudbou: kapela hraje taneční kousky Franze Schuberta, Josepha Labitzkého, Johanna Strausse, Františka Matěje Hillmara, Bedřicha Smetany, Karla Komzáka...

DRESS CODE
Pro tyto plesy nevyžadujeme povinný dobový dress code, praxe ovšem ukázala, že většina zúčastněných si tančení v kostýmu užít prostě chce a náležitý úbor si obstará. Bude to vzdušný empír, líbezný biedermeier, noblesní krinolína, šarmantní turnýra či elegantní secese? Můžete zvolit i sváteční lidový kroj nebo současný plesový úbor, důležité je jen to, abyste svým oděvem vyjádřili, že ples je pro vás slavnostní událost a že chcete přispět k jeho vysoké společenské úrovni.

TERMÍNY A MÍSTA KONÁNÍ
Každoročně (od r. 2019) pořádáme, kromě dalších, dva hlavní plesy ve stylu 19. století:

Podrobnosti o těchto i dalších bálech najdete na blogu Donna Mobile.