Kontratance

Počeštěný název skupinových tanců, odpovídající francouzskému contredanse (contre-danse), německému Kontratanz či anglickému country dance.
Představuje zcela obecně velmi širokou skupinu tanců z různých období a zemí, od nejstarších Old country dances, známých především díky tištěným sbírkám Johna a Henryho Playforda (1651-1728), přes jejich módní variace z 18. století, tančené v kolonách a sestavě čtyř párů ve čtverci (např. raný cotillion), až ke čtverylkám a dalším oblíbeným skupinovým formám 19. století (Anglaise, Ecossaise...).
Kontratance mají mnoho forem, patří mezi ně i moderní typy country tanců, velká část skotských a irských tanců aj.

I v nejstarších obdobích jde o početně velmi silně zastoupenou taneční formu: už v Playfordských sbírkách (1651 - 1728) je zapsáno přes 1000 choreografií, prameny dochované z druhé poloviny 18. století jich zachycují několikanásobně více. Další složitější varianty přidali taneční mistři 19. století, kdy byly kontratance tančeny především ve formě kolon a čtverylek.

Kontratance, ač mohou na první pohled vypadat velmi složitě, jsou ve své podstatě vlastně velmi jednoduché. Jsou složeny z určitých figur, které se různě kombinují – stačí tedy znát figury a orientovat se podle nápovědy; pak člověk dokáže zatančit i kontratanec, který doposud neznal, nebo se ho alespoň rychle naučit. To je jedna z hlavních příčin, proč jsou tyto tance dodnes tak oblíbené. Dalším důvodem je, že jsou velmi společenské a zábavné.

Kategorie: Encyklopedie