Nízký tanec

thumb|250px|right|Anonym: Nízký tanec v burgundském stylu, 15. století Je to obecné označení tanců, které se tančí bez poskoků, tedy nízko. Bývaly to tance kráčivé, vznešené, důstojné a pomalé, vyvinuly se z procesionálních tanců období minnesangu.

V 15. století to byla především basse danse, ať už jako samostatný tanec, nebo jako jedna z misur italských balli. Typickým nízkým tancem 16. století je pavana, rovněž procesionalní tanec nebo kráčivá forma almandy. Oba tyto tance bývaly někdy (ne nutně) doplňovány skočnou formou - u pavany to byla galliarda, u almandy saltarello nebo tzv. nachtanz.

V nejstarších českých (staroslověnských) zmínkách o tanci bývá kráčivá a skočná forma tance rozlišována na rej a skok, s pronikáním německých vlivů na naše území se toto rozlišení vytratilo a oba termíny nahradil tvar přejatý z němčiny - tanec.

Za nízký tanec lze pro jeho kráčivou a důstojnou formu považovat např. i polský polonez (polonéza), který má své kořeny hluboko v historii a s nímž se Evropa více seznámila počátkem 19. století.

Kategorie: Encyklopedie