Sottopiede

Sottopiede je název taneční variace, kterou popisuje Fabritio Caroso ve sbírce Il BallarinoRegoli 41, a ve sbírce Nobiltà di Dame v Regoli 47, pokaždé trochu jinými slovy, jde ale o tutéž variaci.

Negri uvádí ve sbírce Nuove Inventioni di Balli velmi podobnou taneční variaci, nazvanou ripresa di sotto piede, v Regoli 19.

Provedení:

Podle Carosa: stojí se na levé noze (Trabuchetto) a vzadu se nachystá pravá. Ta se v pohybu dopředu dostane na místo levé a levá se v lehkém vytočení přednoží trošku stranou (přirozeně), podobně jako v přednožení při gagliardě. Nohy se hezky svižně střídají v pohybu zezadu dopředu, vypadá to, jako by zadní pravá odkopávala levou, ale není tomu tak, Caroso nezmiňuje, že by se vůbec dotkly. Nějaké kopání by po svých vznešených žácích asi těžko mohl požadovat.

Negriho provedení variace ripresa di sottopiede je podobné, jen na začátku nemá trabuchetto, ale levou nohu v přednožení, a připomíná, že při dělání těchto kroků je třeba trošku poskočit. Ani on nepíše o tom, že by se nohy někdy dotkly, natož odkopávaly.

Je však důležité, aby se noha, která se pohybuje, vsunula přesně pod nohu stojnou. V italštině sotto piede doslova znamená pod nohu.

Sottopiede se provádí doleva i doprava, jednou či vícekrát po sobě. Na závěr může být cadenza.

Kategorie: Enc-Cinquecento | Encyklopedie